Студенти от Стопанска академия с куп титли от Национална универсиада
Студенти от Стопанска академия с куп титли от Национална универсиада / Стопанска академия

Силно представяне в Национална универсиада 2014 записаха студенти от Стопанска академия „Димитър А. Ценов”. Събитието, организирано от Асоциацията за университетски спорт (АУС) „Академик”, бе част от Държавния спортен календар за студенти по програма „Развитие на спорта за учащи” на Министерството на младежта и спорта. Националната надпревара събра в София студенти от близо 30 висши учебни заведения, които се съревноваваха по 11 вида спорт. Стопанска академия беше представена от Университетски спортен клуб „Димитър А. Ценов”, обединяващ всички практикувани спортове във висшето училище.

Най- масово участие и най-много медали Свищовската академия имаше в състезанията по кик бокс. Десетте свищовски каратисти, водени от треньора сенсей Марин Маринов, завоюваха общо 10 медала– 2 златни, 5 сребърни и 3 бронзови. В стил Киклайт контакт Стоян Веселинов стана шампион в категория до 69 кг. Сребърни медали в този стил завоюваха Джефер Джеферов до 63 кг. и Георги Димитров до 84 кг. На трето място в категория до 74 кг. се класира Красимир Димитров. Единствената представителка на нежния пол в свищовския тим – четвъртокурсничката Жаклина Иванова също завоюва бронзов медал при жените в категория до 50 кг. В дисциплината Лайт контакт Стопанска академия има шампионска и вицешампионска титли.

В категория до 69 кг. на финала един срещу друг се изправиха докторантът по Международни икономически отношения Иван Ангелов и третокурсникът от същата специалност Стоян Веселинов. Златния медал спечели Иван, а Стоян се задоволи със сребро. Втори места завоюваха още Георги Димитров в категория до 84 кг. и Жаклина Иванова при жените до 50 кг. Бронзово отличие спечели първокурсника Хасан Хасан в категория до 79 кг. В комплексното класиране Стопанска академия получи купата за второ място, като отстъпи само на Националната спортна академия.

В състезанията по джудо участваха четирима свищовски студенти, водени от ст. преподавател Силвия Николаева. Първокурсничката Евру Закирова победи в категория до 57 кг. Завоюваното от нея първо място в индивидуалната надпревара донесе на Стопанска академия бронзов медал в отборното класиране на жените. Кристиян Кръстев и Митко Николов пък се наредиха в челната десятка индивидуално при мъжете. Четирима свищовски студенти участваха и в турнира по тенис на маса. Мейджан Бакалова завърши втора при жените. В партньорство със състезателка от Софийски университет, тенисистката от крайдунавския град спечели и бронзов медал при двойки жени. Другите трима участници от Стопанска академия – близнаците Ивайло и Йонко Петкови, и по-големия им брат Петко Петков се класираха в челната десятка на България при мъжете.