Каруцата пред коня или особено за специалния надзор
Каруцата пред коня или особено за специалния надзор / netinfo

Играчите нещо много се объркаха в забърканата от тях каша. Добре известни политици от сутрин до вечер дискутират извънредно законодателство за КТБ.

Да покриват ли депозити над 100 хил. евро, или не? Да покриват ли лихвите, или не? Да пада ли банковата тайна, или не!?
Поредица от неясни и дори нелогични движения в публичното пространство, което само плаши хората и ги кара да гледат с очите на страха.

А каруцата е пред коня.

Защото по закон за да започне каквото и да е изплащане, на каквито и да е влогове, банката трябва да е с отнет лиценз.

А КТБ в момента е под специален надзор и не е с отнет лиценз. Според член 115 от Закона за кредитните институции, специалният надзор се прави, за да се оздрави банката. Да се оздрави банката, подчертавам, защото до момента няма и една дума за това възможно ли е да се оздрави банката.

Следователно не може да се правят никакви предварителни изводи и да се иска извънредно законодателство, защото липсва фактическото обстоятелство на отнетия лиценз. Тоест от законова гледна точка КТБ е просто банка под специален надзор и би трябвало да е в процес на оздравяване.

И сега, трябва да има доклад на квесторите, до един месец, т.е. до 21 юли, /Член 121 от закона за кредитните институции/, доклад, който в случая трябва да е публичен, заради високия обществен интерес, и в който да се види фактическото състояние на банката. И ако то е неспасяемо, БНБ да отнемане лиценза и Фондът за гарантираните на влоговете да назначи синдици.

Но ако е спасяемо, БНБ има всичките механизми и възможности да оздрави банката и тя да заработи отново.

И цялата патаклама да е излишна.

Защото не сме видели и плана на БНБ за контролираното преструктуриране на КТБ, който императивно се изисква в чл. 121 а. Или контролираното преструктуриране според БНБ е контролирано извънредно законодателство!? Тоест, сега какво излиза? Че БНБ знае, че банката е фалирала, но не казва, за да не се задейства Законът за гарантиране на влоговете или пък БНБ знае, че банката може да се спаси, но нарочно не казва, за да не се спаси? Примерно, за да имат време управляващите да спретнат и да гласуват извънредно законодателство.

Добре, ама ако БНБ не каже, че КТБ е във фалит, как тогава ще се гласува извънредното законодателство - единствено на предположението, че може да е фалирала?!

Ами тогава да вземем да гласуваме специално законодателство и за други предполагаеми събития, нали разбирате, че това е нелепо и вероятно приемането на такъв закон може да влезе в противоречие с Конституцията.

Затова, нека, както е по закон, квесторите в КТБ, които управляват специалния надзор да си свършат максимално бързо работата, да излязат с доклад, който да е публичен, и да кажат - банката не може да бъде спасена, или банката може да бъде спасена.

Чак тогава можем да говорим с някакви точни данни.

Дотогава всичко е само спекулации... а нали не искаме спекулации, а факти.

Да не говорим, че ако четем внимателно закона за кредитните институции в чл. 36 /2/ ясно е казано, че БНБ задължително отнема лиценза на банка, поради неплатежоспособност, ако цитирам: "тя не изпълнява повече от 7 работни дни свое изискуемо парично задължение, ако това е пряко свързано с финансовото състояние на банката и по преценка на БНБ не може да се очаква изплащане на изискуемите парични задължения в приемлив период от време".

Според вас след като БНБ не е отнела лиценза на банката, то тя очевидно очаква банката да започне да изплаща паричните задължения в приемлив период.

Кое е вярното?

Така че нека обърнем нещата и конят да дойде пред каруцата.