Морето празно, цените падат
Морето празно, цените падат / DarikNews.bg, архив

Цените по морето падат в пика на сезона. В сайтовете за колективно пазаруване стотици хотели се появиха с оферти "-50%". Ефектът обаче не е голям, коментират от туристическия бранш. Причината е, че всяко пето легло по Южното Черноморие е празно. Никой не помни подобен отлив на туристи и то в разгара на сезона, пише в-к "Стандарт".

По същото време миналата година южните курорти се пукаха по шевовете от народ. Да се намери незаета стая след 15 юли бе абсолютно невъзможно. В момента положението е отчайващо, а от началото на август против всяка логика се очаква свободните места да се увеличат. Изключение от общото правило има само в къмпинг "Нестинарка", където всички апартхотели са заети почти на 100% до края на юли.

На север също отчитат по-слаба заетост на базата спрямо същия период на миналата година. В момента хотелите в Балчик са пълни едва между 60 и 75 на сто, докато миналата година по това време заетостта е била 85 на сто, твърди представител на БХРА в морския град и управител на хотел. Там също пробват да привлекат туристи с по-ниски цени.

Причината за слабия сезон е лошото стечение на няколко обстоятелства, коментират хотелиери. От една страна са лошото време и наводненията, които прогониха много от туристите. От друга страна има голям отлив и от западни летовници, който е необясним. Кризата в Украйна пък нанесе допълнителен удар и намали резервациите както от Украйна, така и от Русия, твърдят хора от бранша.

Последното наводнение преди седмица в община Приморско засегна почти цялото южно крайбрежие. След потопа морето стана като боза. Мътилката от придошлите реки се разнася от Созопол до Синеморец и хората се страхуват да влизат във водата.

Лошият късмет не подмина и Севера. "Имаше анулирани резервации заради дъждовете през юни и последвалите информации, особено в румънските медии, а и в други страни - за зараза в морето. Наводненията също отказаха туристи. При нас, а и при колеги, имахме анулирани резервации от румънци, руснаци, дори и българи, казва Десислава Кирякова от БХРА в Балчик. Според нея профилът на туриста се променя. "Това, което забелязвам и в нашия хотел - има по-слаб интерес към записвания за екскурзии и други мероприятия. Донякъде отдавам понижението на записванията за почивки при нас и на факта, че до средата на юли бе и световното първенство по футбол. Макар че Бразилия е далеч от нас, все пак има отражение върху туристопотока в световен мащаб, което няма как да не засегне и българския туризъм", казва Кирякова.

Някои западняци не спират да мрънкат, че трябва да им се правят отстъпки в хотелите при дъждовно време. Има такава практика, но тя е в по-слънчеви дестинации като Италия и Испания, коментираха от туристическия бранш. Компенсации заради по-неблагоприятни метеорологични условия могат да бъдат търсени от туристите само ако слънчевите дни са обещани предварително в офертата на хотела, категорични са експертите.

"Чакаме слънце, а бие град", ядосват се хотелиери и концесионери по морето във Варна и близките курорти. Комплексите са пълни с туристи, но докато си подадат носа на плажа тези дни и започва да вали и да гърми. Юлските горещници ги няма, сезонът е на провал, ако не спре пороят, казват от туристическия бранш. Като вали силно - и кръчмите са празни, летовниците стоят намръщени в стаите или обикалят моловете, приходи за нас няма, кахърят се собствениците на крайбрежни заведения в пика на лятото. Ако трябва - молебен срещу дъжд ще правим и курбан за хубаво време ще дадем, за да вържем сезона, канят се най-потърпевшите от пороите по морето.