Морската вода не заразява с Хепатит А, но от басейните може да се хване и венерическа болест
Морската вода не заразява с Хепатит А, но от басейните може да се хване и венерическа болест / Sofia Photo Agency, архив, Юлиана Николова
Интервю на Михаил Дюзев с проф. Тодор Кантарджиев
73950
Интервю на Михаил Дюзев с проф. Тодор Кантарджиев
  • Интервю на Михаил Дюзев с проф. Тодор Кантарджиев

„При настаняване в хотел, пуснете топлата вода за няколко минути и изслезте от банята.”

„Взимайте душ не само след, но и преди да влезете в басейн.”

Досега няма описана епидемия от хепатит А, възникнала от солената морска вода. Това съобщи в ефира на Дарик директорът на Националния център по заразни и паразитни болести и национален консултант по микробиология проф. Тодор Кантарджиев. Според него обаче опасна за летовниците може да бъде водата във всеки басейн, която не е хлорирана. Специалистът посочи, че е препоръчително преди потапяне в басейна, да минем под душа. Когато хората не спазват подобна хигиена, от водата в басейна може да се хване дори венерическа болест. При настаняването ни в хотел през лятото пък е необходимо да пуснем силно топлата вода от чешмата и да излезем от банята за няколко минути. Така се намалява рискът от легионелоза, позната още като легионерската болест, която може да бъде фатална.

По начало чешмяната вода излиза от пречиствателните станции в най-чистия си вид, посочва проф. Кантарджиев. Проблемът обаче е в заразите, които могат да се натрупат във водата чрез водопроводната мрежа.

„Сега се разбра защо легионерската болест е болест на болниците и на хотелите. Там, където дълго време, примерно 5 – 6 дни, не се ползва водата в една стая. Празен е хотелът, десет дена никой не е бил в твоята стая, в тръбите на студената на топлата вода са се намножили микробите на това заболяване. Ти отиваш, пускаш водата и дишаш и правиш пневмония. Тази пневмония обаче може да е тежка. Тогава, когато не се е знаело, че става въпрос за легионерска болест, 40 % от заболелите умират. Затова, когато отиваш на хотел, първо пусни водата да се източи и не стой до нея. Пускаш, излизаш от банята, връщаш се без много, много да дишаш и затваряш чешмата. Тогава водата се е изтекла,” посъветва проф. Тодор Кантарджиев.

Като изключително важно специалистът посочи къпането преди да влезем в басейн.

„Басейните също трябва да се контролират и трябва да е чиста водата, което се постига с дозирано хлориране. Отвратително е да видиш красива млада жена да влезе потна в басейна - затова има душове. И възпитаният човек - така, както не плюе на улицата и си слага ръката, когато кашля, трябва да свикне и да се къпе преди басейна. Минавайте през душа. Когато човек е чист, и водата в басейна ще се запази чиста. В момента, в който започне да се ползва без хигиенни правила, става опасна и водата - може да предизвика някои кожни заболявания, а даже има случаи, когато температурата на водата е по-висока и не се къпеш, след като си излязъл от басейна, може и някоя венерическа болест да се хване", каза още директорът на Националния център по заразни и паразитни болести.

Проф. Кантарджиев призова за повече внимание от страна на хората, които работят по отводнителните дейности в райони, пострадали от наводненията. Урината на плъховете прави тази вода опасна, заради което е важно всяка рана, причинена по време на работа на подобно място, да бъде дезинфекцирана.

„По отношение на дъждовете, опасното е заблатяването, образуването на локви, където има комари в близост до хората. Затова трябва да се вземат мерки и срещу комарите. Две са групите мерки - едните, които трябва да взима общината с пръскане и унищожаване, а другата е всяко семейство да пази децата си от комари", обясни специалистът.

По отношение на замърсяването на Офицерския плаж във Варна, специалистът бе категоричен, че то по никакъв начин не е свързано с поройните дъждове.

Цялото интервю с проф. Тодор Кантарджиев можете да чуете в звуковия файл.