Уестингхаус: Подписахме акционерно споразумение за седми блок в АЕЦ Козлодуй
Уестингхаус: Подписахме акционерно споразумение за седми блок в АЕЦ Козлодуй / снимка, архив: Sofia Photo Agency

След консултации с всички български политически партии американската енергийна компания "Уестингхаус" е подписала акционерно споразумение за разширяване на ядрените мощности в АЕЦ "Козлодуй", съобщиха от компанията.

Споразумението не поражда обвързващо решение за продължаване на проекта за никоя от страните. Това и всички бъдещи споразумения по проекта ще бъдат одобрявани от следващите български правителства.

От АЕЦ "Козлодуй" също напомнят, че акционерното споразумение влиза в сила окончателно след одобряване от следващото правителство, в т.ч. на Споразумението за финансов модел и на Договора за проектиране, инженеринг, доставка и строителство, по съответния надлежен ред. Подготовката на последните два документа все още не е стартирала.

Акционерното споразумение е етап от проекта "Изграждане на нова ядрена мощност в АЕЦ "Козлодуй". За влизане в сила на споразумението е уговорена поредица от предварителни условия, сред които решение на министъра на околната среда и водите за одобрение на Доклада за оценка на въздействието върху околната среда; решение на Министерски съвет на България по Закона за безопасното използване на ядрена енергия и получаване на всички разрешителни, прилагани в Европейския съюз и в България, необходими за реализацията на проекта.

В Акционерното споразумение се предвижда дяловото участие в проектната компания - "АЕЦ Козлодуй - Нови мощности" ЕАД, да бъде в пропорция 70% за "АЕЦ Козлодуй" ЕАД и 30% за "Уестингхаус Електрик Къмпани" ЛЛС.

Планира се проектът да се финансира основно от експортни кредитни агенции, имащи опит в енергетиката на България, както и с други международно приети финансови инструменти.

Споразумението е конструирано по начин, предоставящ множество защити за българския акционер. Разработването на проекта е разделено на отделни етапи и инвестиционните решения на акционерите за всеки етап са обвързани с изпълнението на ключови предварителни условия - национални и европейски законови изисквания, финансови и търговски условия и др.

Преди изпълнението на ключовите условия и получаване на потвърждение от различните финансови институции за отпускането на финансов ресурс за проекта няма да се поръчва оборудване и да се извършват строителни дейности.

В споразумението не са дискутирани държавни гаранции и дългосрочни договори за изкупуване на електрическа енергия. За избор на строител на новата ядрена мощност се предвижда да се проведе открит международен търг.

Ядреният реактор на "Уестингхаус" "Р1000" беше избран от българската страна. През декември 2013 г. страните влязоха в ексклузивни преговори, последвали предпроектно проучване за изграждане на 7-ми блок на АЕЦ "Козлодуй", проведено след търг, напомнят от американската компания.