Приеми ме на село подпомага сближаването на хора от различни възрасти и етноси
Приеми ме на село подпомага сближаването на хора от различни възрасти и етноси / Dariknews.bg

Споразумение за създаване на мрежа от приемни села в България подписаха днес представителите на институции от няколко населени места на страната. Подписите си под документа положиха кметските наместници на Новаковци, Стоевци и Богатово - Димитринка Бошнакова, Петко Червенски и Иван Иванов. Секретарите на две читалища, едното в село Байкал, а другото "Дряновска пробуда" - Красимира Дамянова и Румяна Карамфилова, също подкрепиха с подписите си развитието на идеята, чиито автор е Вероника Йосифова.

"Приеми ме на село" подпомага сближаването на хора от различни възрасти и етноси
netinfo

Миналата година от 1 до 5 септември в село Новаковци се реализира пилотно първото приемно село в България. Днес инициативата продължава с разрастване на мрежата в страната. Тази година проектът се реализира чрез програма Култура на Община Габрово.

Участниците в проекта "Приеми ме на село" спазват правила, които им позволяват не само да се забавляват, но и да осъществят идеята за приемственост в традициите и ценностите на българския селски бит.

"Приеми ме на село" подпомага сближаването на хора от различни възрасти и етноси
netinfo

Особен момент през тази част от проекта е участието на влашкия етнос, чрез хората от село Байкал, разположено на брега на река Дунав. Младежите ще попаднат в среда, различна от познатата им. Те ще се научат да плетат мрежи и ще участват в истински риболов по река Дунав. Традиционната за местната общност на власите кухня също е предвидена в програмата. Риба, сготвена по специален способ и качамак са ястията, които момчетата и момичетата от "Приеми ме на село" ще се научат да приготвят. Предвижда се част от тях да посетят и събор на влашката общност.

По този начин идеята "Приеми ме на село" подпомага сближаването на хора от различни възрасти и етноси.

“Българските села са богатство -  богатство от знания, но и богатство на духа. В тях се съхраняват обичаите, традициите и ценностите на нашия народ. Но селата от ден на ден се обезлюдяват все повече и биват заличавани от картата на страната. Младите хора постепенно се отдалечават от своите корени и губят връзка със селото и природата. Наблюдава се тенденция на отдалечаване от традициите и обичаите, които нашият народ има. Родителите на младежите също отиват в селата само на „селски туризъм”, „спа туризъм”, „ски туризъм” и т.н. Селата се превръщат в модерна екзотика, в която постепенно се губи автентичният дух, а традициите и обичаите на нашите баби и дядовци ще останат описани само в учебниците или ще продължат да съществуват в някакъв  нов „модерен вариант”. А това, казано в духа на фейсбук, „вече не ми харесва”.

Това е част от есето на Вероника Йосифова - автор на идеята за създаване на Мрежа от Приемни села в България. Села, в които възрастни хора приемат младежи от града, с цел съхраняване на българщината и предаване на българските традиции, обичаи и ценности. Своята концепция авторката описва в национален конкурс „Моите идеи за България” през 2012 г.

"Приеми ме на село" подпомага сближаването на хора от различни възрасти и етноси
netinfo