Лудогорец не издържа в края срещу Стяуа, но шансовете остават
Лудогорец не издържа в края срещу Стяуа, но шансовете остават / Радка Минчева, архив

Стяуа постигна минимална победа с 1:0 срещу Лудогорец в първия плейоф от Шампионската лига. Двубоят се игра пред 35500 зрители на „Национал Арена” в Букурещ. Победният гол вкара Алесандру Кипчиу в 89-та минута. Владислав Стоянов изигра много силен мач за Лудогорец, като спаси и дузпа изпълнена от Кипчиу през първото полувреме. Българският шампион не издържа в края на мача и допусна гол, но пред „орлите” остават всички шансове за класиране в групите на Шампионската лига при успешен реванш след седмица в София на националния стадион „Васил Левски”.

Стяуа доминираше през първото полувреме и създаде доста работа за Владислав Стоянов, който обаче демонстрира невероятните си качества и направи решаващи спасявания.

Стяуа направи силна атака в 4-та минута, когато след многоходова комбинация топката стигна до Кипчиу, който стреля от около 20 метра, но изпрати топката над напречната греда.

Първият удар в очертанията на вратата на Стяуа бе в 9-та минута. Върджил Мисиджан центрира от корнер в наказателното поле на Стяуа, Марселиньо стреля с глава, но Гиедриус Арлаускис улови топката.

Лукаш Шукала направи сериозен пропуск пред вратата на Лудогорец в 13-та минута. Николае Станчиу центрира от корнер в наказателното поле на Лудогорец, Лукаш Шукала стреля с глава, но в страни от левия стълб на вратата на Владислав Стоянов.

Стяуа организира нова добра атака в 20-та минута, когато Николае Станчиу подаде към оставения непокрит в наказателното поле на Лудогорец Лучиан Сънмартян, но той стреля много слабо и неточно в аут.

Стяуа получи правото да изпълни дузпа в 34-та минута. Лучиан Сънмартян направи много силен пробив, като навърза няколко футболисти на Лудогорец, а накрая бе фаулиран в наказателното поле от Йордан Минев и Феликс Брих без да се поколебае посочи бялата точка. Алесандру Кипчиу стреля в долния десен ъгъл на вратата на Лудогорец, но Владислав Стоянов демонстрира чудесен рефлекс и спаси.

Алесандру Кипчиу фаулира Жуниор Кайсара в 35-та минута и получи жълт картон от Феликс Брих. По този начин Кипчиу ще пропусне реванша след седмица в София.

В последните секунди на първото полувреме играчите на Лудогорец допуснаха груба грешка и топката стигна до Алесандру Кипчиу, който навлезе опасно в наказателното поле на гостите и стреля опасно, но Владислав Стоянов отново демонстрира чудесен рефлекс и изби топката в корнер.

През второто полувреме Лудогорец изравни играта, докато Стяуа допускаше доста брак в отиграванията.

Най-хубавото положение за Лудогорец в мача бе в 48-та минута, когато Върджил Мисиджан центрира в наказателното поле на Стяуа, Михаил Александров стреля, топката срещна десния стълб на вратата на домакините, след което рикошира в Гиедриус Арлаускис и излезе в корнер.

Три минути по-късно Юнес Хамза получи топката на добра позиция и стреля, но ударът му бе блокиран от Шукала и кълбото излезе в корнер.

Първата опасна атака за Стяуа през второто полувреме бе в 53-та минута, когато Лучиан Сънмартян направи добър пробив и стреля, но неточно в страни от вратата на Владислав Стоянов.

Лудогорец можеше да поведе в резултата в 68-та минута, когато Фабио Ешпиньо центрира от корнер в наказателното поле на Стяуа, Марселиньо изпревари Арлаускис и стреля с глава, но над напречната греда в аут.

Стяуа изпусна невероятна възможност да вкара гол в 80-та минута. Алесандру Кипчиу прокара топката между краката на Козмин Моци, след което излезе сам срещу Владислав Стоянов, но Йордан Минев направи решаващ шпагат в последния момент и изби топката, което бе достатъчно за вратаря на Лудогорец и той я улови. В 84-та минута Клаудиу Кешеру стреля от около 35 метра от фаул, но топката премина много опасно в страни от левия стълб на вратата на Владислав Стоянов и излезе в аут.

Стяуа стигна до победния гол в мача в 89-та минута. Габриел Янку подаде към Алесандру Кипчиу, който бе оставен непокрит и отблизо разстреля Владислав Стоянов за 1:0.

В добавеното време на мача Стяуа бе близо до това да реализира втори гол, но Владислав Стоянов успя да отрази удар на Габриел Янку.

Стяуа взе минимален аванс от един гол преди реванша в София, който е през следващата седмица.