Захариева: Актуализацията на бюджета не залага харчове, а необходими средства
Захариева: Актуализацията на бюджета не залага харчове, а необходими средства / снимка: БГНЕС

Ако актуализацията на бюджета не се подготви сега от правителството "Близнашки", това трябва да го направи следващото правителство, което означава в края на ноември, а тогава ще е късно.

Това мнение изрази вицепремиерът и министър на регионалното развитие Екатерина Захариева пред БНТ.

Ако 42-рото Народно събрание беше актуализирало бюджета, служебният кабинет нямаше да се занимаваме с това. Според нея предишната власт не се била съобразила с политическото състояние на държавата.

На въпрос защо разходите се увеличават с актуализацията на бюджета, Захариева обясни, че намаляването на разходите ще доведе отново до спиране на плащанията по оперативните програми, до липса на пари за поддръжка на пътищата през зимата, спиране на някои от социалните плащания.

Актуализацията не е предвидила за щетите по пътищата, които са около 80 млн. лв., призна Захариева.

"Това не са харчове, а са минимално необходимите средства, за да функционира държавата по правилен начин", каза Захариева.

Прогнозата на кабинета е, че неизпълнението в приходната част на бюджета ще е около 1.1 милиарда лева.

"Предвид факта, че имаме две спрени програми, "Околна среда" е длъжник с 1.3 млрд. лв., припомни Захариева. Тя каза, че служебното правителство е дало 260 милиона по програма "Околна среда" и 188 милиона по ОП "Регионално развитие", за да се разплати с фирми и общини.

"Факт че се наливат пари в нереформирани сектори, но служебният кабинет няма как да извърши тези реформи. Какъв е изходът да оставим хората без лекарства или да предложим на НС да ги осигури. НС ще гласува този бюджет, ако реши, че няма да ги дава в нереформирани сектори, да не ги дава. Но така или иначе със Закона за МВР бяха увеличени заплатите на служителите на МВР", коментира Захариева.

За поскъпването на електроенергията Захариева препрати отново към миналото проблема. На два пъти бяха намалявани цените на тока без правни и икономически анализи, каза тя. Факт е,че това е един от поредните нереформирани сектори. Факт е че ние започнахме - и в миналия служебен кабинет, и в този реформите. Миналият път направихме анализа, на който се позовават и в анализа на ЕК, и на Световната банка. Този служебен кабинет създаде енергиен борд.

"Това увеличение на тока покрива едва 20 на сто от дупката между това, което се получава по закон НЕК трябва да изкупи - като дългосрочни договори, ВЕИ централи, кафява енергия, топлофикациите, заводските централи и това, на което всъщност продава", каза Захариева и посочи, че са необходими комплексни решения в този отрасъл. Затова е бил създаден и Енергийният борд.