Здравното министерство да провери в кои болници има неизгодни договори с частни фирми
Здравното министерство да провери в кои болници има неизгодни договори с частни фирми / БГНЕС, архив
Д-р Емил Райнов пред Дарик:
78265
Д-р Емил Райнов пред Дарик:
Д-р Димитър Ленков пред Дарик:
  • Д-р Емил Райнов пред Дарик:
  • Д-р Димитър Ленков пред Дарик:

Би трябвало да се извърши проверка в кои болници, чиито принципал е Министерството на здравеопазването, са сключените неизгодни договори с частни фирми. Това каза в интервю за Дарик главният секретар на Българския лекарски съюз д-р Димитър Ленков по повод скандала във ВМА. Според д-р Ленков една от причините да бъдат ощетявани и пациентите и хазната е порочното прилагане на публично-частното партньорство в държавните и общински болници.

Д-р Ленков напомни за призива на Българския лекарския съюз към партиите да спрат с политическите назначения в системата на здравеопазването – една от причините според него за редица проблеми в управлението на държавните и общински болници.

„Изненада ме това, че одитния доклада на МО за ВМА е от миналата година, а той се вади чак сега. Защо чак сега се вади този доклад, защо не са взети мерки още миналата година?”, попита главният секретар на БЛС.

При публично-частното партньорство се получава така – за разходите национализация, за приходите – приватизация, т.е. разходите са за сметка на всички ни, отбеляза още д-р Димитър Ленков.

Според него въпросът е в това доколко е редно такава дейност на базата на договори с частни фирми да съществува на територията на съответното лечебно заведение, като е нужен много строг финансов контрол от страна на принципала. „Когато има строг контрол, подобно нещо не може да се случи, както и когато няма политически назначения на тези постове и никой не се чувства длъжен, заради това, че е станал управител на болница – това е една порочна система”, коментира още той.

Димитър Ленков отбеляза, че трябва да се помисли за приватизация на болниците, като се върнем във времето преди повече от 10 години, когато реформата реално е спряла дотам. „Защото има ли частна болница с толкова много дългове както ВМА, частна болница не би допуснала никога конкурентна структура на територията си”, аргументира се той.

Всичко опира до качествата на мениджъра, на управителя, на началника на лечебното заведение, защото има прекрасни мениджъри в България, чиито болници нямат дългове, посочи още главният секретар на лекарския съюз.

Той смята, че наказани едва ли ще има заради сключения договор с частна фирма в кожната клиника на ВМА, защото „вероятно всичко е изпипано от юридическа гледна точка”.

От БСП не искат да раздават присъди от трибуната, както правили ГЕРБ

Какви са дълговете на болниците – държавна собственост, как са се увеличавали те през последната година и има ли порочни практики при управлението на тези лечебни заведения. Този писмен въпрос до здравния министър обяви, че депозира в Народното събрание депутатът от БСП-Лява България д-р Емил Райнов. Според него скандалът за договора с частна фирма в кожната клиника на ВМА не трябва да хвърля петно върху цялото съсловие.

Малко преди новината, че ген. Стоян Тонев напуска Народното събрание зам.-председателят на здравната парламентарна комисия Емил Райнов подчерта в ефира на Дарик, че компетентните органи трябва да си свършат работата. „Далеч съм от мисълта да постъпваме като ГЕРБ, които между 2009 и 2013г. от трибуната на парламента сипеха квалификации и раздаваха присъди”, коментира депутатът от левицата, като допълни, че всеки е невинен до доказване на противното.

„Към днешна дата се знае, че задълженията на всички болници гонят сумата  500 млн. лева. Има информация, че в част от болниците наистина има частни структури, сключвани са договори и никой не знае кога и на какво основание е правено това. Най-вече говоря за болниците, които са с държавна собственост”, каза д-р Райнов.

Според него сега е времето министър Москов като принципал да провери откъде идват тези задължения, как са натрупани. „Може би министърът трябва да провери какви са параметрите на договорите, какво се крие там, да не се окаже, че там стават същите неща като тези във ВМА”, поясни още бившият заместник-министър на здравеопазването.

БЛС се въздържа от позиция до заключението на компетентните органи

Междувременно в официално съобщение на пресцентъра на Българския лекарски съюз се посочва, че „морално-етичния характер на скандала във ВМА може да анжира етичната комисия на БЛС”. Етичната комисия, която е независим орган към БЛС, няма право да се намесва в работата на лечебните заведения, свързана с административно-стопанска и финансова дейност, както и в кадровата политика на съответния принципал, се посочва в съобщението.

„Придържайки се към принципите на правовата държава и постулатите за независимост на разследващите и правораздавателните органи, които следва да се произнесат по вътрешно убеждение и на база събрания в условията на законност доказателствен материал, отчитайки и множеството казуси на публично обвинение на лекари в углавни деяния, които впоследствие завършват с установяване на невинността им, но за сметка на доброто им име и здраве, БЛС следва да се въздържи от манипулиране на обществените нагласи до установяване на обективната истина. След съответното заключение по конкретния случай във ВМА, БЛС си запазва правото за реакция, в зависимост от установената фактология при проверката”, се казва още в съобщението на БЛС.