Земеделците могат да бъдат спокойни за състоянието на есенниците
Земеделците могат да бъдат спокойни за състоянието на есенниците / Дарик Добрич - архив

Земеделските производители могат да бъдат спокойни за състоянието на есенниците, заяви пред Дарик директорът на ДЗИ проф.Иван Киряков. „Есента беше продължителна, топла и влажна, това даде възможност посевите да се развият много добре и да влязат във фаза братене. Нямаше рязко падане на температурите,  което даде възможност на пшеницата да се зазими. Затова тя понесе много добре първите студове в началото на януари. След тях обаче имаше и затопляне до плюс 15 градуса, което до извества степен създаде условия за разкаляване на пшеницата. Лично аз смятам обаче, че няма някакъв проблем за есенниците като цяло, тъй като те успяха отново да се закалят. Сегашните ниски температури не са така опасни, защото има снежна покривка върху посевите, така че земеделците могат да бъдат спокойни”, коментира професорът.

Той уточни, че това важи само за площите, засети със семена българска селекция. Такива в Добричка област са около 50% от нивите.

Български земеделци сеят все повече вносни сортове пшеница

Институтът предлага на зърнопроизводителите 16 сорта обикновена зимна пшеница, от които два нови – сорт „Божана” и сорт „Косара”; 5 сорта тритикале, 2 сорта ечемик, от които един нов - „Ахат”. Предлагат се и три сорта фасул, които бяха признати през 2015 г. и получиха сертификат.

"В Турция през м.г. беше разрешено възпроизводството на два сорта пшеница – „Мерилин” и „Калина”, след една година се надяваме тези сортове да бъдат признати. Там имаме дадени общо 8 сорта за регистрация”, каза още проф.Киряков. През 2015 г. в Румъния са били признати два хибрида слънчоглед на ДЗИ – „Велека” и „Габи”, в Украйна и Русия още по два, а в Молдова - един . Научното звено предлага нов сорт пшеница - „Никодим”, като очаква сертификат, за да го включи в сортовата си листа.