110 българи се завърнаха от Либия
110 българи се завърнаха от Либия / Reuters

В 3.40 часа със самолет на "България ер" на Летище София кацна първата група български граждани, евакуирани от Либия. На борда на самолета са пътували 110 българи и 6-ма румънци.

"Видях ужас", каза медицинската сестра Поля, една от пристигналите със самолета българки. На летището в Триполи е пристигнала с паспорт, без изходна виза. Разказа, че живеела близо до летището и е тръгнала едва при пълна сигурност, че е осигурен самолет. Ситуацията, където работя, е спокойна, каза Поля. По думите й проблеми имало през нощта, когато хората не смеели да излизат. Тя добави, че не е сигурна дали ще се върне в Либия при успокояване на обстановката и засега отговорът й е "не".

110 българи се завърнаха от Либия
netinfo

В Либия положението се оправя и всичко ще бъде наред след три-четири дена сигурно, смята Георги Иванов, който работи по частен контракт в град Мисурата. "Пристигнах до Триполи със собствена кола, няма проблеми по пътя през деня, през нощта е опасно", каза той. Иванов е в Либия от 28 години. Елате да видите вие как е там и няма да се приберете, оставил съм сондажна апаратура и съм си тръгнал - мисля, че не е добре, коментира той. Иванов също не е имал изходна виза. Той благодари
на българското посолство. Според него в Либия няма гражданска война. Отмина вече, каза Георги Иванов. Той заяви, че трябва да се върне, защото оставената сондажна апаратура е негова и е скъпа, посочва БТА.

Александър Иванов бил в Либия на бизнес среща за два дена. Въпреки че е пребивавал само в хотел, той е чувал стрелба и коментира, че положението не е приятно. Иванов е прекарал 15 часа на летището в Триполи.

"Решихме да се върнем, защото в момента в страната е много неспокойно, макар че когато тръгвахме от Триполи целият град беше в еуфория, всички празнуваха някаква победа - това е Либия, абсолютно непредсказуема", каза строителният инженер Наталия Въкова. Тя също изказа благодарност на българското посолство, защото е била без паспорт, който е бил в работодателя й, а той се е скрил след започването на събитията. Не сме получавали заплати от пет месеца и бяхме в абсолютно безпомощно състояние, защото всяко едно движение е свързано със средства, коментира Въкова. "

„Ако се успокоят нещата, трябва да се върна, за да си взема парите, защото са доста и за да си довърша работата", каза тя. По думите й догадките за причините за събитията в Либия са много различни, много хора предполагали, че това е намеса на външни сили и е било подготвяно. Тя обаче отново добави, че това е страна, в която всичко е непредсказуемо.

Имам много приятели либийци, те се възмущават от това, което правят в Бенгази и района, каза друг от върналите се българи - Тодор Чомаков. "Триполи е за Кадафи, няма никакви проблеми, сега идвам с пресни новини от там, те ликуват", каза Чомаков.

Те правят мирни демонстрации, а той иска с насилието да спре тези демонстрации, да ги натика в къщите, да не смеят да се покажат, каза друга българка - лекар, според която вече се стреля не само нощем, но и денем - по хора на улицата.

110 българи се завърнаха от Либия
netinfo

Над 560 души са били убити от началото на бунта срещу Муамар Кадафи, който избухна в средата на февруари в Либия. Демонстрациите бяха вдъхновени от свалянето на дългогодишните държавни ръководители на Тунис и Египет - Бен Али и Хосни Мубарак. Случващото се в Либия разбуни духовете в САЩ, европейските страни и ООН. В първата си поява по телевизията от началото на протестите миналата седмица, Муамар Кадафи отрече слуховете, че е избягал във Венецуела.