Хроника на най-големите бунтове във Великобритания през последните 30 г.
Хроника на най-големите бунтове във Великобритания през последните 30 г. / Reuters

Във връзка с продължаващите безредици в Лондон и други британски градове, Ройтерс припомня подробности от най-големите бунтове във Великобритания през последните 30 години:

*Април 1980 г. - Бристъл

- Кафенето "Блек енд уайт кафе", имащо репутация на средище за търговия с наркотици, бе претърсено от полицията. Това предизвика бунтове в бристълския район Сент Пол, населен с чернокожи младежи, които се чувстваха дискриминирани. Кафенето бе разрушено през 2005 г.

*Април 1981 г. - Брикстън, южен Лондон

- В Брикстън винаги е имало високо напрежение между полицията и чернокожата общност. Смъртта на чернокож мъж, намушкан с нож, бе стоварена върху полицията и подпали искрата на бунт. Щетите от вандалските действия възлязоха на 7,5 милиона британски лири. 365 полицаи и цивилни бяха ранени.

- Нови бунтове избухнаха в Брикстън през 1985 г., когато черна жена бе простреляна случайно при полицейска акция; през 1995 г., когато чернокож младеж умря в ареста на полицията и през 2001 г., след като мъж бе прострелян от полицаи, преценили погрешно, че е въоръжен.

*Юли 1981 г. - Токстет, Ливърпул

- Бунтът бе предизвикан от задържането на 20-годишния Лерой Купър, чиито поддръжници твърдяха, че е бил малтретиран в ареста. Последваха девет дни на насилие.

*Октомври 1985 г. - Броудуотър фарм, Тотнъм, Лондон

- Насилие между младежи и полицаи изригна в имението Броудуотър в Тотнъм, когато жена, чиито дом бе обискиран от полицията, получи инфаркт. Неколцина бяха ранени при стрелба, а полицаят Кийт Блейклок издъхна, намушкан от разбунтували се младежи, докато бранеше огнеборец, потушаващ пожар.

* Март 1990 г. - Бунтове против плоския данък, Лондон

- Когато консервативното правителство на Маргарет Тачър въведе плоския данък - налог върху имуществото, независещ от имотното състояние - 100 000 души излязоха в центъра на Лондон на протест, който бързо се изроди в насилие.

*1999 г. - Антикапиталистически протест, Лондон

- Демонстранти влязоха в сблъсъци с полиция за борба с безредиците, подпалваха автомобили и щурмуваха голяма финансова борса по време на антикапиталистически протест през юни, предизвикал щети за 2 милиона лири.

*Май-юли 2001 г. - Първомайски бунт в Лондон и насилие в северна Англия

- Около 5000 антикапиталистически активисти накараха търговския център на Лондон да замре на фона на сцени на насилие и вандализъм. Магазини на "Оксфорд стрийт" и "Тотнъм корт роуд" бяха разбити, когато малка група екстремисти се отцепи от мирната демонстрация и влезе в ръкопашни схватки с полицията.

- Бунтове в Олдъм и Бърнли в резултат на тлеещото напрежение между бялото мнозинство и разрастващите се общности на етническите малцинства. Избухнаха сблъсъци между крайнодесни групировки, включително Националния фронт и азиатски бизнесмени. Над 300 души бяха ранени, а над 350 - арестувани.

*Април 2009 г. - Протести против Г-20, Лондон

- Яростни сблъсъци между антикапиталистически демонстранти, екоактивисти и полицаи за борба с безредици избухнаха в Лондон по време на двудневни протести, съпътстващи срещата на върха на Г-20.

*Ноември 2010 г. - Студентски бунтове, Лондон

- Новото коалиционно правителство на консерватори и либералдемократи обяви серия от съкращения на разходите в сферата на висшето образование и вдигна тавана на университетските такси за обучение. Студенти от цяла Великобритания се стекоха в Лондон за планирана мирна демонстрация. Протестът прерасна в насилие, когато малка група протестиращи нападна централата на Консервативната партия, изпочупи прозорците на сградата, нанесе щети на вътрешността й и хвърли пожарогасител от покрива.

*Март 2011 г. - Поход на профсъюзната федерация, Лондон

- Маскирани младежи се сбиха с полицията за борба с безредици и нападнаха банка и луксозни магазини на 26 март, помрачавайки протест на над четвърт милион британци срещу обявените от правителството съкращения на разходите. Над 200 души бяха арестувани, след като анархистки групички се отцепиха от главния протест, предвождан от профсъюзите, и влязоха в сблъсъци "на бегом" с полицията.

* Август 2011 г. - Лондон, Манчестър, Бирмингам, Ливърпул, Бристъл

- Банди ограбваха магазини и палеха сгради и автомобили, предизвиквайки щети за милиони лири. Четирима души загинаха в насилието и стотици бяха арестувани. Бунтовете избухнаха на 6 август в лондонския квартал Тотнъм, когато протест, организиран два дни след като полицията застреля заподозрян, се изроди в насилие. (БТА)