Арестуваха репортер на Дарик Варна, попитал за имената на полицаите
Арестуваха репортер на Дарик Варна, попитал за имената на полицаите / снимки: DarikNews.bg, Варна; Sofia Photo Agency
Обстановката в София обобщава Павел Хаджиев
45150
Обстановката в София обобщава Павел Хаджиев
Обстановката в София обобщава Павел Хаджиев
Арестуваха репортер на Дарик Варна по време на протеста в града
Арестуваха репортер на Дарик Варна по време на протеста в града
Калин Руменов от Дарик Варна за задържането му от полицаи
Калин Руменов от Дарик Варна за задържането му от полицаи
  • Обстановката в София обобщава Павел Хаджиев
  • Обстановката в София обобщава Павел Хаджиев
  • Арестуваха репортер на Дарик Варна по време на протеста в града
  • Арестуваха репортер на Дарик Варна по време на протеста в града
  • Калин Руменов от Дарик Варна за задържането му от полицаи
  • Калин Руменов от Дарик Варна за задържането му от полицаи

Полицията във Варна арестува за кратко журналист на Дарик по време на протестите в подкрепа на жителите на Катуница. Калин Руменов се движел с един от лъчовете на протестиращите в морската столица, когато полицията го задържала. Очакваше се той да бъде отведен в Първо РУП, но след изясняване на обстоятелствата на място той беше освободен.

Репортер на вестник „Народно дело” се свързал с главния редактор на Дарик Варна, за да съобщи за задържането на журналиста. След разговор с полицаите, които пазели Калин, след около 20 минути той беше освободен.

Калин Руменов разказа:
„Бях в района на Козирката, когато видях сблъсък на няколко души на около 20 метра от мен. Затичах се натам, за да видя какво става, размахвайки журналистическата си карта. Без да се усетя, бях повален с три удара на палка. Успях да кажа на двамата полицаи, които ме държаха, че съм журналист, и им показах документа си. „А, журналист, добре...”, каза единият и отслаби хватката си. Вече изправен, ги попитах за техните имена. Отговорът беше: „Щом питаш за имена...” и ми сложиха белезници”.

Още с началото на протеста във Варна тази вечер се стигна до сблъсъци между протестиращите и жандармерията. Протестиращите около 1000 души замеряха органите на реда с камъни и бирени бутилки.

Арестуваха репортер на Дарик Варна попитал за имената на полицаите
netinfo

(снимка: DarikNews.bg, Варна)

Сред множеството пристигна лично и зам.-шефът на ОДП-Варна Димитър Димитров, който призова присъстващите да се разотидат. След като възгласите не стихнаха, Димитров даде срок от пет минути и се закани, че след изтичане на времето ще започнат полицейските действия. Това не уплаши тълпата и арестите започнаха.

До момента при протестите във Варна са задържани 54 души, от които 10 непълнолетни и една жена, съобщиха от пресцентъра на полицията. От МВР припомнят, че десет от задържаните са арестувани преди началото на протеста. По-рано са задържани и трима роми с 20 бутилки със запалителна течност тип „коктейли Молотов”.

Междувременно Община Варна издаде заповед, с която забранява „провеждането на незаконни мероприятия”, съобщиха от полицията в града. Разпоредбата е свързана с протестно шествие, състояло се на 26 септември, при което се стигна да нарушаване на обществения ред. Заповедта е подписана от и.д. кмет Коста Базитов. Според нея полицията не трябва да допусне събиране на хора на обществени места, както и нарушаване на обществения ред.

Арестуваха репортер на Дарик Варна попитал за имената на полицаите
netinfo

(снимка: DarikNews.bg, Варна)

След вчерашната вълна на недоволство срещу фамилията на Кирил Рашков - Цар Киро, и тази вечер се организираха редица протести в няколко български града. Предимно младежи се събраха в София, Пловдив, Пазарджик, Бургас, Видин, Стара Загора.

С възглас „Българийо, събуди се” започна тази вечер протеста в София. Няколкостотин души тръгнаха от Националния дворец на културата към Народното събрание.

Първоначално протестиращите, предимно млади хора, искаха да тръгнат на шествие по софийските улици, но униформени служители на МВР ги спряха и не позволиха това. Младежите крещят „Българи, юнаци” и „Протестът е мирен!”.

После полицейските служители отказаха да пуснат вкупом участниците в протеста да потеглят към парламента. Хората обаче успяха да се разпръснат с уговорката да се съберат отново пред Народното събрание. Като минаваха по бул. „Витоша” протестиращите призоваваха хората, които седяха по многото заведения на централния булевард с викове: ”Елате с нас, протестът е за вас”.

Арестуваха репортер на Дарик Варна попитал за имената на полицаите
netinfo

(снимка: Sofia Photo Agency)

Демонстрантите освиркват служителите на реда, които ги съпровождат. В един момент дори иронично ръкопляскаха на униформени и им подвикваха „български герои”. Един от протестиращите е задържан от полицията. Освен от засиленото полицейско присъствие импровизираната разходка е съпровождана и от автомобили на жандармерията.

В Пловдив протестиращите потеглиха на шествие из улиците на града, като стотиците полицаи, охраняващи там, проверяваха личните им карти. Засилено е полицейското присъствие в града, особено в района на Джумая джамия и главната улица. Около джамията са разположени жандармеристи. Групата протестиращи се движи с възгласи „Всеки ден ще е така до победата”, „Киро в затвора”, „Българи юнаци”.

Законите да важат еднакво за всички българи, поискаха на мирен протест и гражданите в Стара Загора, които се събраха на градския площад тази вечер. Те изразиха възмущението си от дългогодишния цигански терор на фамилията на Кирил Рашков в пловдивското село Катуница, довел до смъртта на две момчета. Протестът, организиран във Facebook, завърши със запалване на свещи в памет на жертвите Ангел и Павел.

Подстъпите към ромските махали в Плевен са охранявани и тази вечер от полицията, за да не се стигне до сблъсъци с протестиращи. В село Буковлък, където населението е предимно ромско, обстановката е спокойна и там също има патрули.

Арестуваха репортер на Дарик Варна попитал за имената на полицаите
netinfo

(снимка: DarikNews.bg, Плевен)

Около 100 души се събраха тази вечер в Плевен на втори протест от обявената в социалните мрежи кампания на групата „В подкрепа на арестуваните българи в Катуница” за масови протести в цялата страна. Протестиращите са на възраст около 16-17 години, има и деца по на 12-13 години.

В момента протестиращите са се разпръснали на малки групички в града, но с тях се предвижват и представители на органите на реда, съобщи комисар Светозар Илиев, директор на ОД на МВР-Плевен. Няколко по-агресивни сред протестиращите са задържани заради скандирания, които са забранени.

Повече от 50 души запалиха свещи тази вечер на централния площад във Видин в памет на загиналите младежи от Катуница. Пред Паметника на загиналите във войните от Видин, младежите запалиха свещи и изпяха химна на България. Участниците в протеста казаха, че не са срещу ромите в страната, но участват в бдението в знак на съпричастност към близките на загиналите. На протеста имаше и една патрулна кола на МВР, а полицаите наблюдаваха отстрани събралите се хора на централния площад във Видин.

И Разград се присъедини към градовете, в които се провеждат протести в подкрепа на жителите на Катуница. Официален организатор на събирането обаче не се появи, събралите се нямаха и разрешение от общината да провеждат обществено мероприятие. На мястото на срещата още преди младежите дойдоха служителите на реда. По-късно пристигнаха и директорът на ОД на МВР-Разград Ивайло Йовчев и шефът на РУ „Полиция”-Разград Ганчо Ганев. 60 минути след началния час на протеста, който бе обявен за 19.00 ч., на площад „Възраждане” вече нямаше никой.

Арестуваха репортер на Дарик Варна попитал за имената на полицаите
netinfo

(снимка: DarikNews.bg, Разград)

Носейки транспарант с надпис „Стига беззаконие”, младежи излязоха на мирен протест и в Силистра. Протестното шествие завърши пред катедралния храм „Св. Св. Апостоли Петър и Павел”, където протестиращите с едноминутно мълчание почетоха паметта на загиналите при инцидента в Катуница. Шествието беше охранявано от полиция. Не възникнаха стълкновения.

Пред Агенция „Фокус” вътрешният министър Цветан Цветанов коментира, че голяма част от информацията в интернет пространството за размирни ситуации с роми в различни точки на страната е фалшива. По думите му сигналите от вчера за пострадали не са съответствали на постъпилата в полицията информация, каза вътрешният министър. „Нека всички се консолидираме за мир, толерантност и нека съответните органи да си свършат своята работа по разследването, което тече”, категоричен беше Цветанов.

Шествията в страната приключиха без груби нарушения на обществения ред, обобщиха от пресцентъра на МВР. По данни на полицията организирани шествия са проведени в 14 града в страната, а общия брой на протестиращите достигнал 2200 души. Най-масови са били протестите в Пловдив и София, където са се събрали по около 600 души, 400 са се включили във Варна, едва 120 в Бургас.

Задържани за нарушаване на обществения ред са общо168, по-голямата част - за притежаване на бомбички, ножове, бухалки, тръби от прахосмукачки, домакински чукове за месо. Органите на реда са задържали един човек за отправяне на расистки изрази, предстои да му бъде повдигнато обвинение за подбуждане на расова, национална, етническа вражда, омраза или дискриминация.

Участващите в тях подкрепят жителите на Катуница, въстанали срещу Рашкови. Негодуващите смятат, че ромската фамилия е отговорна за смъртта на две момчета. Вчера напрежението в по-големите градове ескалира и участниците в протестите стигнаха до сблъсъци с полицията. Над 100 души бяха арестувани в цялата страна, от които близо 30 в София.