„Синята зона” на нашето недоволство
„Синята зона” на нашето недоволство / снимки: Sofia Photo Agency, Надя Коцева

"Пазарлък. Гледаме в тавана и казваме някакви цени". Така общинските съветници на "Московска" 33 определиха предложенията си за по-високи цени на паркирането. Двойно по-скъпо паркиране в центъра, над два пъти по-скъпа винетка за живеещите в района на "синя зона", тройно повишаване на санкциите. Всички тези увеличения бяха гласувани под юркането на председателя на транспортната комисия Радослав Тошев, без да бъдат посочени никакви данни, анализи или каквато и да било информация защо се налага поскъпването и какъв ще ефектът им. Тошев се водеше от максимата "Колкото повече, толкова по-добре" и затова ловко отклоняваше всяко предложение за запазване на цените.

Синята зона на нашето недоволство
netinfo

Така тази и следващата година животът в столицата ще поскъпне, и то не с малко, благодарение на решенията на общината. Поне три са подготвените увеличения на цените, макар управляващите от ГЕРБ да не ги заявяват като такива. За над 25% от столичани, които са коректни пътници, тоест купуват карти и билети, градският транспорт ще е по-скъп, защото най-евтината карта става 50 лв. В момента се разработва и ново зониране, което пак през задния вход ще повиши данъците на софиянци за следващата година.

Скъпото паркиране ще влезе в сила още от лятото. Столичните общинари явно, подобно на производителите на яйца, се упражняват докъде може да стигне търпението на хората.

Синята зона на нашето недоволство
netinfo

Първо "синя зона" ще е двойно по-скъпа - 2 лева на час, но далече няма да е само в идеалния исторически център, а и около ИСУЛ, Медицинска академия, бул. "Шипченски проход" и т.н. Новата "зелена" зона ще струва 1 лв. на час. Платено ще се паркира и в събота до 14.30 ч., защото "около Централна поща през почивните дни няма къде да се паркира" (обяснението е на зам.-кмета по транспорта Любомир Христов).

Синята зона на нашето недоволство
netinfo

С разделянето на платените зони за паркиране на две, с увеличаването на часовете, в които действат, и с повишаването на цената администрацията твърди, че ще осигури около 20% свободни места. Това може и да е така. Администрацията обаче не знае дали няма да постигне същия ефект, ако просто засили контрола. Сега официално максималният престой е 2 часа, но той почти никога не се спазва. Всеки може да пуска есемеси за трети, четвърти и прочие час. Системата ги приема. Новата система обаче няма да приема третия есемес за "синя зона" и петия за "зелена", обещават от общината. И си признават, че не знаят дали ако се спазва ограничението и сега, няма да има 20% свободни места. Но това не им пречи да увеличават цената. Проблемът отново е в контрола.

Синята зона на нашето недоволство
netinfo

Синята зона на нашето недоволство
netinfo

И понеже никой и нищо не може да избяга от всеядната "синя зона", живеещите в нея ще плащат в пъти повече, ако имат повече от една кола. Годишната винетка за първата ще е 150 лв., а за втората разумът надделя и увеличението ще е "само" двойно - 300 лв. В предложението няма никаква икономическа логика - то просто е наказание за столичани от центъра. А какво получават срещу тези пари? Нищо. Няма гаранция, че ще могат да си паркират колата, когато се приберат. Ако има място, ще паркират, ако няма - не. Но пък ще са си платили 450 лева, ако имат две коли.

Общината не гарантира паркоместа срещу тази немалка сума. Това, впрочем, бе един от мотивите на съда, с който бе отменена предишната винетка за паркиране пред дома. Над две години по-късно въпросът отново идва на дневен ред. Сега има и дискриминационен елемент, защото столичани от "зелена зона" ще плащат съответно по 100 лв. и по 200 лв. Какво повече предлага общината на живеещите на "синя зона", че да ги таксува по-скъпо? Нищо. Ако отново се заведе дело, пак ще падне в съда. Важното е, че столичната транспортна комисия тъпо и упорито предлага само едно решение на проблема с паркирането. И отношението й към столичани е като към кокошки, но не от щастливите.

Синята зона на нашето недоволство
netinfo

Синята зона на нашето недоволство
netinfo

Връх на безумните идеи е "синя зона" да работи през нощта, но само пред баровете. Идеята е на шефа на транспортната комисия Радослав Тошев. Той е същият общински съветник, който преди две години предлагаше хората да плащат, за да паркират пред домовете си в кварталите. Защото само така можело да има ред. Ако зависи само от Тошев, той няма да се поколебае да предложи и 5 лева на час да струва паркирането. Общинският съветник определи идеята си като "много вкусна за медиите" и не сметна за необходимо да я гарнира с изчисления и анализ. Като например колко ще струва издръжката на "синя зона" през нощта. Единственият мотив бе, че заведенията рекетирали клиентите си, като им вземали по 20 лв. за ВИП паркинг. На общинска територия. Този проблем, от който Тошев бил лично потърпевш, е от компетенциите на други органи. Не на служителите в "синя зона".

Другото безумие е, че всички хотели, банки и прочие на практика ще могат да си купят паркоместа, защото им се дава възможност да платят за тях целогодишно. Нищо, че платеното паркиране е за въвеждане на ред, а не за печалбарство на общината. Тези места, логично, няма да могат да се ползват от гражданите дори през нощта. Става дума за публична общинска собственост, която съветниците отдават под наем без конкурс, а това е противозаконно. Тошев отряза тази дискусия с аргумента, че това са "философски въпроси".

Синята зона на нашето недоволство
netinfo

Мотивът на управляващите да предложат по-скъпо паркиране са четирите подземни паркинга на метростанциите. Тези буферни паркинги, разположени далече от центъра, обаче нямат нищо общо със "синя зона". Те са за хората, които ще пътуват с метро. Излишно е да се споменава, че от подземните паркинги в центъра няма и следа. Главният архитект Петър Диков има дежурен отговор на този въпрос: че е внесъл доклад за 17 паркинга, който дори не е разгледан на комисии. Защо? Защото е много по-лесно да се събират пари за паркиране по улиците, отколкото да се спре хранилката "синя зона". Защото приходите от нея са минимални на фона на издръжката на поделение "Паркиране и гаражи" и те отиват за всичко друго, но не и за тротоари или паркинги.

*Заглавието е на редакцията на DarikNews.bg. Оригиналното заглавие е "Oбщинарите от ГЕРБ постъпват със столичани като с кокошки, но не от щастливите".

Натиснете върху картата, за да я видите в по-голям размер.