Социалистите обмислят вот на недоверие към кабинета, започват консултации
Социалистите обмислят вот на недоверие към кабинета, започват консултации / снимка: Sofia Photo Agency, архив, Надя Коцева

БСП започва консултации за вот на недоверие към правителството, съобщиха от централата на социалистите.

В съобщение, разпространено до медиите, се посочва, че днешните изявления на вътрешния министър Цветан Цветанов по повод „постиженията” на МВР показват пълна неадекватност към сигналите и справедливите критики, които Европейската комисия отправя към България в предварителния доклад за напредъка в областта на правосъдието и вътрешните работи.

Социалистите смятат, че оставането на Цветанов на поста е вредно за страната и е необходимо веднага да подаде оставка. След публикуването на окончателния доклад на еврокомисията, левицата в парламента ще започне консултации с всички парламентарни групи без ГЕРБ за внасяне на вот на недоверие към правителството в областта на правосъдието и вътрешните работи.

По-рано през деня такава позиция беше заявена и от председателя на Парламентарната група на „Коалиция за България” Сергей Станишев. „Предварителният доклад на Европейската комисия показва, че по-убийствен като политическа оценка на България за петте години, откакто съществува механизмът за сътрудничество и проверка, не е имало”, заяви лидерът на БСП.

Самият факт, че еврокомисията възнамерява този механизъм да бъде удължен за неопределено време за страната ни говори, че за премиера Борисов това е червен картон, както и за неспособността на правителството да реши тези проблеми - борбата с организираната престъпност, корупцията и състоянието на съдебната система, добави Сергей Станишев.

На 17 юни м.г. очаквано кабинетът „Борисов” оцеля при втори вот на недоверие, поискан от опозицията от началото на мандата му, този път за провала в антикризисната политика на управлението. Срещу искането на опозицията в подкрепа на кабинета гласуваха 124 народни представители от ГЕРБ, независимите, подкрепящи в декларация правителството и тримата най-скоро напуснали „Атака”. Избраниците от Синята коалиция, „Атака” и РЗС не участваха в гласуването. БСП и ДПС събраха в своя полза 70 гласа.

Още тогава БСП и ДПС обявиха, че е на дневен ред следващ вот на недоверие, чиято тема тепърва ще се изяснява. РЗС започват разговори от понеделник за внасяне на ново искане на оставка на кабинета, този път заради провал в работата на МВР. По същата тема за нов вот разсъждават и от Синята коалиция.

Първият вот на недоверие към кабинета „Борисов” беше през октомври 2009-а заради провала в здравна политика, а в края на януари 2011-а премиерът поиска вот на доверие, който очаквано получи.