Великотърновски лекоатлет с четири медала от Балканиада
Великотърновски лекоатлет с четири медала от Балканиада / Личен архив

Четири медала от Балканското първенство по лека атлетика за ветерани, проведено в Измир, спечели Свилен Митрофанов. Шампионатът на Полуострова събра над 1000 участници, а великотърновецът стартира за първа година във възрастовата група 45- 49 г. Надпреварата се проведе в страхотна спортна база, включваща голям стадион, тренировъчен стадион и отделен за хвърляния, информира Митрофанов, чиято колекция от отличия от балканиади вече надхварля двайсет. През първия ден лекоатлетът от старата столица взе сребро на 100 и 400 метра и в щафетата 4х100 метра. Спринтът се проведе при силен насрещен вятър, а преди мен завърши словенец. На по- дългата дистанция изпуснах златото, просто защото късно атакувах и гръцки състезател ме изпревари с 12 стотни. На следващия ден същия словенец ми измъкна първото място на 200 м., като постави нов балкански рекорд във възрастта, а аз дадох най- доброто си време на тази дистанция от шест години насам. В смесенета щафета 800+400+200+100 м. се класирахме четвърти, разказа още Свилен Митрофанов. По думите му той е бил много добре подготвен и е завършил без травми, което е от изключително значение при ватераните. Великотърновецът съжалява, че е изпуснал първото място на 400 м. и благодари на приятелите си Анита, Ники и Веско, които са вярвали в него и са го подкрепяли.

С нови отличия от Измир се завърнаха и ветераните от Килифарево Георги Бахчеванов и Николай Гунчев.

86- годишният Георги Бахчеванов група спечели сребърен медал на копие и бронзов на хвърляне на чук.

Николай Гунчев на 70 г. пък стана втори в своята възраст на чук и четвърти на тласкане гюле.

Двамата килифаревчани сами си поеха разходите по пътуването до Измир и участието в състезанието. За Бахчеванов това бе седма Балканиада, а на Гунчев участията са още повече.