През последните години ТЕЦ „Варна“ не фигурираше в нито една стратегия за развитие на енергетиката на България
През последните години ТЕЦ „Варна“ не фигурираше в нито една стратегия за развитие на енергетиката на България / снимка: cez.bg

Стигна се дотам централата да е принудена да работи само в рамките на няколко месеца годишно

Интервю с Минчо Минчев, изпълнителен директор на ТЕЦ „Варна"

Г-н Минчев, Европейската комисия съобщи, че в случай на газова криза ще допусне като последен изход краткосрочно изключение от правилата в областта на екологията за ТЕЦ-Варна. Какъв е шансът евентуална газова криза тази зима да отложи затварянето на централата от 1.01.2015 г.?

Българската енергетика е в много тежко положение в момента, а опасността от нова газова криза в резултат на развитието на конфликта в Украйна прави ситуацията още по-непредвидима. Радваме се, че с това свое изявление Европейската комисия недвусмислено призна важността на ТЕЦ „Варна" за енергийната система на страната ни.

Многократно на техническо ниво сме дискутирали ролята на ТЕЦ „Варна", но до този момент  всички опити в рамките на работната група с Българския енергиен холдинг и в преговори с компетентните органи да насочим разговора в тази посока са оставали напразни.

През последните години ТЕЦ „Варна" не фигурираше в нито една стратегия за развитие на енергетиката. Стигна се дотам централата да е принудена да работи само в рамките на няколко месеца годишно.

Ние сме готови  на диалог и сме го заявявали на всички нива. Ако държавата чрез Министерството на икономиката и енергетиката преценява, че има необходимост от ТЕЦ „Варна" от стратегическа гледна точка МИЕ би трябвало да предложи форма на подкрепа и механизъм за работа.

Какво конкретно е необходимо, за да може ТЕЦ „Варна" да се използва като резервна мощност тази зима?

За да е възможна работата на централата след 31.12.2014 г., трябва спешно да се решат два въпроса. ТЕЦ „Варна" не разполага с помощен котел. За да се осигури готовността й през зимата, трябва да работи постоянно поне един блок и то най-малко на технологичния минимум т.е. 120 Мвт нето. Това е необходимо, за да се осигури пара за подгряване на мазута и за защита от замръзване на съоръженията. Освен това, трябва да се закупят въглища, защото към края на 2014 г. въглищата на склад ще бъдат изчерпани. Ние няма как да купим въглища и да пуснем централата да работи 4 месеца - от януари до април, без държавата да го поиска от нас изрично и да ни осигури договор за студен резерв и изкупуване на произведената електроенергия.

Ако институциите считат, че ТЕЦ „Варна" е необходима за гарантиране на безаварийната работа на електроенергийната система, сме готови да разговаряме конкретно.

Необходими са следните стъпки и вече сме много сериозно притиснати във времето. На първо място да бъде направена промяна на комплексните разрешителни на централата и сгуроотвала. На второ - да се сключат договори  с ЕСО и НЕК за количества и цени на заявените количества студен резерв и производство, които централата да предостави.

Защо ЧЕЗ не инвестира досега в ТЕЦ Варна?

За да се реализира която и да било инвестиция, трябва да има подходяща среда и условия. Ще дам пример. Години наред цената на регулирания пазар не покрива разходите ни. Това означава, че това търговско дружество търпи загуби от всеки киловатчас електроенергия, който продава. Последните две години ТЕЦ-ът загуби и своята роля като основна резервна мощност. Драстично бяха ограничени договорите за студен резерв. Стигна се до там централата да работи само по 5-6 месеца годишно, като същевременно поддържаше мощности, плащаше заплати на всички служители. Това продължава вече 2 години. В такава ситуация, без да има промяна в условията, никой нормален бизнес не би могъл да продължава да работи и да инвестира.

През последните две години говорим с институциите с призив за справедливост в ценообразуването на регулирания пазари промяна в условията за работа на ТЕЦ Варна. Не сме очаквали държавни гаранции. Настоявахме за подходяща регулаторна среда, която да осигури пазар за произвежданата от ТЕЦ Варна електроенергия и да бъде запазена ролята на ТЕЦ „Варна" като резервна мощност.

Настоявахме да ни бъде дадена възможност да продължим да работим. Досега не можахме да постигнем приемливо решение.

Крайният срок на преговорите БЕХ наближава? Близо ли сте до решение?

Благодарим на БЕХ, в чието лице намерихме ценен партньор, който подкрепи нашите усилия за намирането на дългосрочно и работещо решение за ТЕЦ Варна. Това, обаче, е доста сложна задача, защото при разработването на финансовия модел напълно изключваме възможността за държавна помощ. Опитваме се да направим финансов модел за работа на централата на свободния пазар. Но условията не само на българския, а и на международния пазар за електроенергия са тежки.

В редица доклади, включително и на Световната банка, в цяла Европа, а и в България има излишък от инсталирани мощности. През последните две години потреблението и цените на електроенергията спаднаха рязко, а конвенционалните източници като ТЕЦ „Варна" са подложени на строги рестрикции за отделяните емисии и изисквания за милиони евро инвестиции. Тази ситуация съвпадна със задълбочаването на кризата със задлъжнялостта в българската енергетиката, промяната в правилата за доставка на „студен резерв" и отпадането на ТЕЦ „Варна" от квотите за регулирания пазар.

Какво ще се случи, ако преговорите в работната група не доведат до резултат?

Ще бъдем принудени да търсим други възможни решения като например продажба на централата или отдаване под наем. При всички случаи след 01.01.2015 г. съгласно комплексното разрешително ще се наложи да спрем централата, тъй като тя не може да продължи да работи без да е извършена екологизация. След намирането на сериозен наемател или купувач, готов да инвестира в екологизацията на съоръженията, централата отново може да бъде въведена в експлоатация.